Autor wystawy: Maria Gąsecka
Autor fotografii: Maria Gąsecka
Teksty: Nasze Szlaki (www.naszeszlaki.pl)
Fundacja Against, Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu, Koło Gospodyń Wiejskich Kalnik i Sołectwo Kalnik mają przyjemność zaprosić na wystawę „My, Słowianie”.
Wystawa „My, Słowianie” łączy obraz ze słowem. Zestawia ona czarno-białe fotografie autorstwa Marii Gąseckiej z tekstami redakcji Nasze Szlaki (www.naszeszlaki.pl), co współnie tworzy opowieść dożynkową, która zaczyna się historią dawnych Słowian w czasach przedchrześcijańskich.
Maria Gąsecka dokumentowała prace członków Koła Gospodyń Wiejskich Kalnik podczas plecenia wieńca. Na fotografiach można zobaczyć wszystkie etapy pracy – koszenie kłosów, spawanie konstrukcji wieńca, plecienie małych bukietów kłosów, które następnie tworzą wieniec. Autorem wieńca jest Adela Wojciechowska, jednak należy tu zaznaczyć, że wienic to praca wielu rąk – kobiet, które kosiły kłosy, suszyły je, układały małe bukieciki, gotowały ciepły obiad dla członków Koła, podczas gdy pozostałe pracowały nad wieńcem oraz ozdobami, które wyróżniało stoisko KGW podczas dożynek.
Wystawa byłaby nie pełna bez spisanej historii zarówno dożynek, jak i nawiązania do pradawnych zwyczajów i wierzeń. W wystawie wziąć udział zgodziła się redakcja Nasze Szlaki, której teksty szczerze polecamy. Oglądając wystawę „My, Słowianie” można poznać niebezpieczną Południcę, która była postrachem chłopów pracujących w polu. Przybliżona została również tradycja Święta Plonów, które przerodziło się w dzisiejsze dożynki oraz symbolikę wieńca. Wystawa „My, Słowianie” to opowieść pokazująca ciągłość trwania ludów, tradycji i zwyczajów oraz ich przemianę z upływem czasu.
Wystawie towarzyszy wykład Marcina Piątkowskiego, który opowie o Mitologii Słowiańkiej. Na wykład „Mitologia Słowiańska. Kim byli Słowianie?” zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu w dniu 17 września 2024 roku na godzine 11:00 i 14:30. Podczas spotkania poruszymy tematykę przestrzeni geograficznej jaką zamieszkiwali i zamieszkują Słowianie. Omówimy Panteon Bóstw słowińskich. Poruszymy temat czasu w jakim się znajdujemy czyli przypadającego na 21 września swięta Plonów – od którego pochodzą dożynki.
Marcin Piątkowski
Żerca (duchowny) najstarszego w Polsce związku wyznaniowego, będącego kontynuacją przedchrześcijańskiej wiary Słowian. Specjalizujący się w tematach obrzędowości, etyki, filozofii, historii. Badacz cech wspólnych duchowości politeistycznych, politolog, pedagog. Wykładowca Akademii Żerców. Działacz społeczny, inicjator i prowadzący cykle rocznych spotkań o tematyce słowiańskiej, pruskiej oraz ogólno-indoeuropejskiej. Współzałożyciel stowarzyszenia "W Kręgu", społeczności duchowej "Axis Mundi". Organizator nie tylko obrzędowości duchowej ale również spotkań kulturowo-historcznych przybliżających rodzimą duchowość. Poprzez prowadzone projekty tj. "Korzenie" czy "Kamienie Przodków", przywraca symbole kultury indoeuropejskiej do przestrzeni publicznej. Będąc jednocześnie artystą, pracującym w kamieniu, specjalizującym się w sztuce sakralnej przedchrześcijańskiej Europy, tworzy pracę dla miejsc kultu.Budowniczy kamiennych kręgów dla celów kultu, duchowości i poszukiwań energii. Inicjator i współzałożyciel Świętych Gajów na terenie Polski. Naturopata, należący do Państwowego Cechu Rzemiosł. Specjalizujący się w terapiach powięziowych tkanek, hirudoterapii (leczenie pijawkami), wspomagający swoje zabiegi i wykonujący: bańki, mokse jak również masaż ogniem.W życiu, człowiek renesansu o szerokich umiejętnościach praktycznych. Układanie koni, ratownictwo, historia, teologia, aż po praktyki duchowe, obrzędowość, rytuały.
Wystawę można oglądać od 9 września do 30 września przez Miejską Bibioteką Publiczną w Morągu oraz w czytelni dla dorosłych wspomnianej placówki.
Autorka wystawy zapowiada kontynuację tematyki wiejskiej.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu fundusz inicjatyw obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 -2030
Wystawa powstała dzięki udziałowi udziałowi Koła Gospodyń wiejskich Kalnik
Wystawa jest elementem projektu: Mój dom. Moja historia.
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński
Producent wystawy: Fundacja Against
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu, Gmina Morąg, Sołectwo Kalnik, Koło Gospodyń Wiejskich Kalnik, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku,
Patroni Medialni: Radio Olsztyn, Ostóda News, Gazeta Morąska, Gazeta Olsztyńska
Opieka medialna: TVP3 Olsztyn
Comentarios